Kategorie
Wypadek drogowy w Holandii

Odszkodowanie za wypadek w pracy w Holandii. Jak uzyskać?

Miałeś wypadek w pracy w Holandii? Przeczytaj jak uzyskać wysokie odszkodowanie!

Większość wypadków z jakimi zgłaszają się osoby poszkodowane to wypadki przy pracy. Zdarzają się one bardzo często, z różnych przyczyn, jednak warto wiedzieć, że nie za każdym razem takie zdarzenie uprawnia do wypłaty odszkodowania.

Aby starać się o odszkodowanie za wypadek przy pracy w Holandii muszą zostać spełnione określone warunki:

Wina pracodawcy lub współpracownika po wypadku Holandii

Wina pracodawcy oznacza nic innego, jak to, że do wypadku doszło z powodu jego zaniedbań. Najczęściej mamy tutaj do czynienia z zaniedbaniami w zakresie BHP typu brak sprzętu do pracy, brak odzieży ochronnej, zepsute narzędzia/niesprawne maszyny lub brak szkoleń.

Jeżeli do wypadku doszło z powodu powyższych przyczyn, poszkodowany pracownik ma prawo do dochodzenia odszkodowania z ubezpieczenia pracodawcy. Warto tutaj wspomnieć, że jeżeli do zdarzenia doszło z winy współpracownika (tzw.osoby trzeciej) to w takim przypadku również można dochodzić odszkodowania bowiem za pracownika odpowiedzialność ponosi zawsze pracodawca.

Udowodnienie odpowiedzialności sprawcy wypadku w Holandii

Aby udowodnić, że do zdarzenia doszło z winy pracodawcy, pracownik musi dokładnie określić na czym polegało zaniedbanie, przedstawić szczegółowe okoliczności zdarzenia oraz dowody, które je potwierdzą. Ich zgromadzenie jest bardzo ważne, gdyż w przypadku braku możliwości udowodnienia błędu pracodawcy – nie można ubiegać się o odszkodowanie.

W przypadku zaistnienia wypadku przy pracy Poszkodowany powinien jak najszybciej:

– zgłosić zdarzenie przełożonemu (spisać jego dane),

– zażądać wezwania karetki lub ewentualnie jak najszybszego odwiezienia do lekarza, któremu należy zaznaczyć, że doszło do wypadku w pracy – aby to odnotował w dok.medycznej,

– zażądać sporządzenia protokołu powypadkowego,

– zrobić zdjęcia z miejsca zdarzenia,

– zgłosić zdarzenie do Inspekcji Pracy (szczególnie w przypadku poważnego wypadku),

– zapewnić przynajmniej jednego świadka zdarzenia, który będzie mógł pisemnie potwierdzić jego okoliczności, szczególnie, jeżeli pracodawca odmówi wydania raportu lub będzie z tym zwlekał.

Uszczerbek na zdrowiu – potwierdzony dokumentacją medyczną z leczenia w Holandii

Jest kolejnym warunkiem koniecznym aby uzyskać odszkodowanie. Poszkodowany musi udowodnić, że zdarzenie wywołało u niego długotrwały rozstrój zdrowia, skutkujący niemożnością pracy i normalnego funkcjonowania. Oczywiście musi to znajdować odzwierciedlenie w dokumentacji medycznej obejmującej cały proces leczenia, dlatego tak ważne jest zadbanie o jak najszybsze zgłoszenie się do lekarza, odnotowanie wypadku przy pracy, systematyczne kontrole lekarskie oraz gromadzenie jak największej liczby dokumentów.

Im szkoda będzie lepiej udokumentowana – tym większe szanse do negocjacji z ubezpieczycielem i uzyskanie jak najwyższej kwoty roszczenia.

Kiedy powyższe warunki zostaną spełnione, tj. są dowody na odpowiedzialność pracodawcy oraz jest uszczerbek na zdrowiu, można rozpocząć procedurę dochodzenia odszkodowania.

Procedura dochodzenia odszkodowania po wypadku przy pracy w Holandii

1.  Uznanie odpowiedzialności cywilnej – etap początkowy, zdecydowanie najważniejszy i najczęściej najdłuższy proces w dochodzeniu roszczeń.Obejmuje liczną wymianę korespondencji z pracodawcą/ jego ubezpieczycielem, w której przedstawiane są wszelkie możliwe dowody w sprawie – wskazujące na winę pracodawcy.  Ten etap w zależności od stopnia skomplikowania sprawy z reguły trwa nawet kilka miesięcy (średnio ok pół roku). Po tym czasie najczęściej następuje oficjalne uznanie odpowiedzialności przez ubezpieczyciela, który w ten sposób potwierdza winę pracodawcy zgadzając się na wypłatę roszczeń.

2. Zaliczki i zwrot kosztów po wypadku w Holandii – po uznaniu odpowiedzialności Poszkodowany najczęściej otrzymuje pierwszą zaliczkę na poczet odszkodowania (ok kilku tysięcy euro). Obejmuje ona zarówno zadośćuczynienie jak i zwrot kosztów, np. leczenia dlatego warto zbierać dokumentację potwierdzającą wszystkie koszty poniesione w związku z wypadkiem.

3.  Dokumenty medyczne i ekspertyzy – są niezbędne aby ustalić stopień uszczerbku i tym samym określić wysokość roszczeń. Bardzo ważne jest ich systematyczne gromadzenie od dnia zdarzenia, przez cały proces leczenia aż do jego zakończenia. Pozwoli to doradcom medycznym na wnikliwą analizę stanu zdrowia Poszkodowanego, weryfikację uszczerbku i ocenę rokowań. Takie sprawozdania są kluczowe aby móc ocenić czy sprawę można zakończyć czy też wskazane są dalsze badania i ekspertyzy.

4. Zamknięcie sprawy w Holandii – ma miejsce tylko wtedy, kiedy leczenie jest zakończone lub sytuacja zdrowotna Poszkodowanego jest ustabilizowana i nic nie wskazuje na zmiany jakie mogłyby nastąpić w bliższym i dalszym czasie. Dopiero w takiej sytuacji można ostatecznie określić końcową kwotę odszkodowania.

Całkowity czas trwania procesu odszkodowawczego w Holandii w Holandii zależy oczywiście od stopnia skomplikowania sprawy (szczególnie na etapie uznania odpowiedzialności) oraz głównie od długości leczenia urazów powypadkowych. Ogólnie można stwierdzić zasadę, że im dłuższy proces leczenia i utrzymujące się konsekwencje powypadkowe – tym bardziej wydłużony proces dochodzenia roszczeń – ale też i szansa na wyższe odszkodowanie. Czas postępowania biorąc pod uwagę powyższe aspekty trwa najczęściej od min. 1,5 roku do 3 lat.

Rodzaje roszczeń o jakie można się starać po wypadku w pracy w Holandii to:

1. Szkody materialne, np.:

– koszty poniesione na leczenie,

– koszty dojazdów do lekarzy i na badania, w tym koszty rehabilitacji i zabiegów,

– koszty pocztowe i telefoniczne,

– utracone dochody – spowodowane niezdolnością do pracy,

– koszty związane z koniecznością opieki i pomocy po wypadku (pomoc osób trzecich).

2. Szkody niematerialne, czyli tzw zadośćuczynienie za ból i cierpienie – określane na podstawie doznanych obrażeń oraz długości ich leczenia, czyli tzw. negatywnych konsekwencji. Nie da się ich dokładnie obliczyć, dlatego tak wiele zależy tutaj od dowodów w postaci dokumentacji medycznej, która potwierdza długość oraz uciążliwość procesu leczenia. Na tej podstawie jest ostatecznie przeliczane i ma to miejsce już na sam koniec procesu odszkodowawczego.