Kategorie
Wypadek drogowy w Holandii

Jak zgłosić szkodę po wypadku w Holandii

Dowiedz się jak zgłosić szkodę po wypadku w Holandii – porada eksperta.

Wypadki drogowe oraz wypadki przy pracy należą do najczęściej zgłaszanych zdarzeń na terenie Holandii. Niezależnie od rodzaju wypadku z jakim mamy do czynienia warto zadbać o to, aby jak najszybciej zgłosić sprawę ubezpieczycielowi. W tym celu konieczne jest zgromadzenie określonych dowodów, które pomogą nam rozpocząć proces odszkodowawczy. W zależności od zdarzenia dowody te będą wyglądać nieco inaczej, aczkolwiek sam proces dochodzenia roszczeń jest bardzo zbliżony i nie wykazuje większych różnic.

Wypadek przy pracy w Holandii – jak zgłosić szkodę?

W przypadku zdarzenia w pracy najważniejsze jest udowodnienie winy pracodawcy. Jeżeli do wypadku doszło w wyniku jego zaniedbań, poszkodowany pracownik ma prawo do dochodzenia odszkodowania z ubezpieczenia firmy. Powinien w pierwszej kolejności:

– zgłosić wypadek przełożonemu,

– zażądać wezwania pogotowia lub natychmiastowego odwiezienia do lekarza (zaznaczyć podczas wizyty, że doszło do wypadku w pracy),

– pobrać od razu dokumentację medyczną z pierwszego kontaktu z lekarzem po zdarzeniu,

– zażądać sporządzenia protokołu powypadkowego oraz powiadomić Inspekcję Pracy – szczególnie jeżeli wypadek był poważny,

– pozyskać oświadczenia, przynajmniej jednego świadka zdarzenia, który będzie w stanie potwierdzić jego okoliczności oraz zaniedbania pracodawcy.

Mając powyższe dowody można rozpocząć procedurę odszkodowawczą i zgłosić sprawę do ubezpieczyciela pracodawcy. W międzyczasie należy pamiętać o gromadzeniu na bieżąco dowodów, tj. dokumentacji z procesu leczenia oraz dokumentacji kosztowej.

Wypadek drogowy w Holandii – jak zgłosić szkodę?

W przypadku wypadku drogowego również najważniejszym zadaniem jest udowodnienie winy, czyli odpowiedzialności. Jest to zadanie o tyle łatwiejsze, że na miejscu zdarzenia z reguły są od razu wzywane służby medyczne oraz policja. Sporządzony przez nią raport pozwala sprawniej i bez zbędnych komplikacji ustalić sprawcę zdarzenia. Oczywiście bywają wyjątki od tej reguły                 i sytuacje bardziej skomplikowane, ale najczęściej szkody spowodowane wypadkiem drogowym są uznawane za mniej skomplikowane w likwidacji.

W sytuacji zaistnienia wypadku drogowego Poszkodowany w miarę możliwości powinien:

– wezwać pogotowie i policję na miejsce zdarzenia,

– zapisać numery rejestracyjne pojazdu sprawcy i zrobić zdjęcia poszkodowanych pojazdów oraz samego miejsca wypadku,

– spisać dane świadków i zorientować się co do możliwości sporządzenia przez nich oświadczeń – mogą być przydatne gdyby sprawca próbował uniknąć przyznania się do winy lub uciekł z miejsca zdarzenia,

– po konsultacji medycznej/pobycie w szpitalu pobrać dokumentację medyczną i zadbać o dalsze leczenie powypadkowe.

Mając powyższe dowody można bez problemu rozpocząć procedurę odszkodowawczą i zgłosić szkody do ubezpieczyciela od odpowiedzialności cywilnej sprawcy.

Procedura dochodzenia roszczeń odszkodowawczych w Holandii

Niezależnie czy mamy do czynienia z opisanymi wyżej wypadkiem przy pracy czy wypadkiem drogowym, proces dochodzenia odszkodowania wygląda bardzo podobnie.

W obydwu przypadkach najważniejsze jest:

1. Ustalenie odpowiedzialności cywilnej z tą różnicą, że:

– w przypadku wypadku przy pracy – odpowiedzialność zostaje uznana, kiedy udowodnimy winę pracodawcy lub współpracownika za zaistniałe zdarzenie,

– w przypadku wypadku drogowego – odpowiedzialność zostaje uznana po stwierdzeniu winy jednej ze stron uczestniczących w zdarzeniu. Najczęściej okoliczności oraz przyczyny wypadku są w tej sytuacji ustalane przez policję.

2. Uzyskanie zaliczek i zwrotu kosztów – następuje po uznaniu odpowiedzialności. Wtedy Poszkodowany najczęściej otrzymuje pierwszą zaliczkę na poczet odszkodowania. Zaliczka obejmuje również zwrot kosztów o ile już jakieś zostały udokumentowane lub przeliczone. Wysokość zaliczki bywa różna, najczęściej wynosi od 1500 do 5000 tys.euro. W ciągu trwania procesu odszkodowawczego Poszkodowany może otrzymać nawet kilka takich zaliczek, w tym na koszty leczenia. To, ile tych zaliczek otrzyma i w jakiej wysokości jest zawsze ustalane indywidualnie i całkowicie zależne od rodzaju sprawy.

3.  Gromadzenie dokumentacji z leczenia po wypadku w Holandii  – niezbędne w celu określenia uszczerbku na zdrowiu. Bardzo ważne jest, aby Poszkodowany kontynuował i dokumentował proces leczenia przez cały czas jego trwania, tj. od momentu wypadku aż do zakończenia. Istotne są systematyczne kontrole lekarskie, wykonywanie zleconych badań. Na ich podstawie są udzielane porady medyczne oraz wykonywane ekspertyzy, które są kluczowe aby określić konkretny uszczerbek na zdrowiu i tym samym obliczyć ostateczną kwotę odszkodowania. Eksperci określają również to czy sprawę można w danym momencie zakończyć czy też wskazane jest jej wstrzymanie aż do uzyskania jasnej i ustabilizowanej sytuacji zdrowotnej Poszkodowanego.

4. Zakończenie procesu odszkodowawczego – jest sugerowane tylko wtedy, kiedy sytuacja zdrowotna Poszkodowanego jest stabilna i nie zakłada żadnych zmian w najbliższym czasie lub gdy leczenie zostało całkowicie zakończone. Dopiero wtedy tak naprawdę wiadomo z jakim uszczerbkiem mamy ostatecznie do czynienia i pojawia się możliwość obliczenia końcowej kwoty odszkodowania. Składają się na nią straty materialne (koszty) oraz zadośćuczynienie.

Terminy realizacji roszczeń i czas trwania procedury dochodzenia roszczeń w Holandii

Zarówno w przypadku wypadku przy pracy jak i wypadku drogowego terminy realizacji roszczeń wyglądają bardzo podobnie. Jedyna różnica może wystąpić w czasie trwania pierwszego etapu, tj. uznania odpowiedzialności. W przypadku wypadku drogowego, gdzie mamy jasność co do winy – etap ten będzie znacznie krótszy niż w przypadku wypadku przy pracy. Niezależnie od tego – kiedy odpowiedzialność jest już uznana następuje wypłata 1 zaliczki. Najczęściej ma to miejsce ok 3-6 miesięcy po rozpoczęciu działań. Kolejne etapy dochodzenia roszczeń są zależne od stopnia skomplikowania sprawy, z reguły po następnych 6 – 8 miesiącach ma miejsce kolejna zaliczka. W całym toku sprawy może być ich kilka w zależności od długości leczenia Poszkodowanego.

Tzw wypłata końcowa ma miejsce po zakończeniu leczenia/uzyskaniu stabilizacji zdrowotnej. Następuje to zwykle po upływie od 1,5 roku( w przypadku lżejszych spraw) do 3 czy nawet 3,5 roku (w cięższych przypadkach).

Pomoc adwokata w dochodzeniu odszkodowania w Holandii – wskazana

Biorąc pod uwagę opisane powyżej warunki dochodzenia odszkodowań za wypadki drogowe i wypadki przy pracy w Holandii oraz całość procedury z jaką Poszkodowany musi się zmierzyć, warto rozważyć zlecenie sprawy profesjonalnemu Pełnomocnikowi. Mimo, że cała procedura nie wygląda bardzo skomplikowanie to często okazuje się, że to tylko pozory.

Nawet, jeżeli Poszkodowany zbierze określone dowody (w Holandii ciężar udowodnienia faktu leży zawsze po stronie osoby roszczącej), to jeszcze musi wiedzieć co z nimi zrobić i jak umiejętnie pokierować sprawą aby ją doprowadzić do pozytywnego zakończenia. Nie wystarczy zgłosić szkody do ubezpieczyciela. Trzeba również określić rodzaje roszczeń oraz prawidłowo je wycenić/przeliczyć. Istotne jest tutaj również wsparcie w zakresie oceny uszczerbku na zdrowiu, zapewnienie możliwości konsultacji i porad medycznych oraz ich właściwa interpretacja.

Kancelarie specjalizujące się w dochodzeniu odszkodowań w Holandii są w stanie zapewnić niezbędną pomoc w powyższych kwestiach, służą radą oraz wsparciem  na każdym etapie procesu odszkodowawczego.  Warto tutaj wspomnieć, że większość spraw odszkodowawczych w Holandii ZAWSZE kończy się na tzw. etapie polubownym, czyli zawarciem ugody z ubezpieczycielem. Bardzo rzadko zdarza się aby zaistniała konieczność wprowadzenia sprawy na etap sądowy. Ma to miejsce głównie w przypadku problemów z uznaniem odpowiedzialności. To jest kolejny argument przemawiający za zleceniem sprawy profesjonaliście. Tylko pełnomocnik będzie w stanie ocenić czy warto w ogóle zawrzeć ugodę na danym etapie sprawy a jeżeli tak to jaka propozycja byłaby adekwatna do rozmiaru szkody. Podejmie też negocjacje z ubezpieczycielem. Natomiast w przypadku odrzucenia roszczeń przez ubezpieczyciela, tylko profesjonalista będzie w stanie dokonać analizy sprawy, jej ryzyka i stwierdzić czy kwalifikuje się ona na postępowanie sądowe. Biorąc pod uwagę opisane powyżej problemy z jakimi można się spotkać przy dochodzeniu roszczeń zdecydowanie warto rozważyć złożenie sprawy w ręce doświadczonego pełnomocnika, który pokieruje sprawą tak aby miała ona pozytywny finał – jak najbardziej korzystny dla Poszkodowanego.