Kategorie
Wypadek drogowy w Holandii

Odszkodowanie za wypadek drogowy w Holandii

Doznałeś szkody w wypadku drogowym w Holandii? Dowiedz się więcej. Przeczytaj poradę eksperta OdszkodowaniaHolandia.pl!

Każdy Poszkodowany w wyniku wypadku drogowego w Holandii – o ile nie jest sprawcą zdarzenia – ma prawo do dochodzenia odszkodowania z tytułu odpowiedzialności cywilnej (OC). Prawo to mają kierowcy, pasażerowie samochodu, potrąceni piesi, rowerzyści i motocykliści. 

Potwierdzenie odpowiedzialności cywilnej w wypadku drogowym w Holandii

Podstawą do dochodzenia odszkodowania za wypadek drogowy w Holandii jest potwierdzenie odpowiedzialności cywilnej, czyli uznanie winy sprawcy. Najczęściej ustala to policja, która powinna sporządzić na tę okoliczność stosowny raport. Czasami strony rezygnują z wezwania policji, spisując jedynie oświadczenie, gdzie sprawca deklaruje swą odpowiedzialność za zaistniały wypadek. Zdarza się jednak, że w momencie zgłoszenia roszczeń do ubezpieczyciela, zmienia on zdanie i odmawia przyznania się do winy. W takim przypadku pojawia się duży problem, gdyż ubezpieczyciel najczęściej staje po stronie swojego ubezpieczonego, odmawiając Poszkodowanym wypłaty. Szczególnie, jeżeli nie ma innych dowodów w postaci zeznań świadków lub obecności policji. Dlatego też zdecydowanie zawsze warto wezwać ją na miejsce zdarzenia – pozwala to często uniknąć niepotrzebnych komplikacji w późniejszym dochodzeniu odszkodowania.

Niezależnie od tego czy Poszkodowany jest kierowcą pojazdu, pasażerem czy potrąconym pieszym,

w przypadku zaistnienia wypadku drogowego powinien  (o ile jest taka możliwość):

– wezwać na miejsce policję oraz pogotowie,

– zapisać numery rejestracyjne pojazdu sprawcy,

– zrobić zdjęcia z miejsca zdarzenia,

– zorientować się co do możliwości powołania świadków (przydatne szczególnie, jeżeli sprawca zbiegł lub odmawia przyjęcia odpowiedzialności).

Uszczerbek na zdrowiu poniesiony w wypadku drogowym w Holandii

Zaistnienie tzw. szkody osobowej jest standardowo niezbędnym warunkiem dochodzenia odszkodowania za wypadek drogowy w Holandii. Samo jego zaistnienie nie uprawnia do żadnej rekompensaty.

Poszkodowany jest zobowiązany do dostarczyć ubezpieczycielowi kompleksową dokumentację medyczną z całości procesu leczenia (od karty z karetki/SOR aż po rehabilitację i zakończenie leczenia). Tylko na tej podstawie będzie możliwe określenie uszczerbku i tym samym wyliczenie należnego zadośćuczynienia.

Rodzaje roszczeń w przypadku wypadku drogowego w Holandii

1. Materialne – w największym skrócie są to wszelkie straty oraz koszty poniesione w związku z wypadkiem, które można przeliczyć lub udokumentować.

Zaliczają się do nich, np.:

– utracone zarobki (spowodowane przebywaniem na zwolnieniu),

– koszty leczenia i rehabilitacji (wizyty, badania, leki, zabiegi),

– koszty transportu do lekarzy i na badania,

– poniesione koszty telefoniczne i korespondencyjne związane, np. z przesyłaniem dokumentacji,

– koszty pomocy i opieki osób trzecich – jeżeli była konieczna po wypadku (dotyczy również osób najbliższych).

– koszty, np. przekwalifikowania się (jeżeli Poszkodowany musiał zmienić zawód).

– koszty naprawy pojazdu (np. uszkodzonego roweru czy samochodu).

Powyższe koszty ustala się na podstawie dostarczonych przez Poszkodowanego dokumentów w postaci: rachunków, faktur, paragonów, dowodów wpłaty itp. Straty w postaci utraconych dochodów są przeliczane na podstawie dokumentów od pracodawcy związanych z realizacją wynagrodzenia.

2. Zadośćuczynienie – zaliczane do strat niematerialnych. Jest przyznawane za ból i cierpienie spowodowane wypadkiem. Nie jest możliwe jego dokładne przeliczenie gdyż ciężko jest tak naprawdę określić rozmiar tego typu krzywdy. Jest to kwestia nie tylko charakteru i powagi urazu ale również indywidualna – zależna od subiektywnych odczuć osoby poszkodowanej. Nie bez znaczenia jest tutaj również szkoda na zdrowiu psychicznym.

W przypadku zadośćuczynienia kluczowe jest szczegółowe dokumentowanie procesu leczenia, systematyczne wizyty lekarskie, badania i konsultacje oraz zbieranie całość powiązanej z nimi dokumentacji. Tylko to pozwala określić jaka kwota byłaby adekwatna do rozmiaru doznanej szkody. W związku z powyższym zadośćuczynienie jest zawsze przeliczane na samym końcu procesu odszkodowawczego i po zakończeniu leczenia lub ustabilizowaniu sytuacji zdrowotnej Poszkodowanego.

PROCEDURA DOCHODZENIA ODSZKODOWANIA ZA WYPADEK DROGOWY W HOLANDII

1. Ustalenie odpowiedzialności cywilnej

w przypadku wypadku drogowego etap ten bywa krótszy niż, np. w sprawach dotyczących wypadku przy pracy. Sprawcę wypadku najczęściej ustala policja i tym samym mamy do czynienia z mniejszą ilością możliwych komplikacji , głównie z powodu prób uniknięcia odpowiedzialności. Raport/oświadczenie z danymi sprawcy i numerami rejestracyjnymi pojazdu dają podstawy do zgłoszenia szkód ubezpieczycielowi.

2. Zaliczka i zwrot wydatków

Po oficjalnym uznaniu odpowiedzialności Poszkodowany ma prawo uzyskać zaliczkę na poczet odszkodowania. Obejmuje ona zarówno zadośćuczynienie jak i poniesione koszty związane z wypadkiem. Najczęściej wynosi około kilku tysięcy euro. Takich zaliczek może być więcej w toku całego procesu odszkodowawczego – jest to zależne głównie od długości jego trwania oraz kalibru obrażeń Poszkodowanego.

3.  Badania lekarskie i gromadzenie dokumentacji medycznej

To obowiązek Poszkodowanego. Ma on za zadanie systematycznie gromadzić dokumentację medyczną z całego procesu leczenia. Bez tego oszacowanie należnego mu zadośćuczynienia, adekwatnego do doznanej szkody – będzie niemożliwe. Dokumentacja jest oceniania przez ekspertów medycznych, których porady oraz ekspertyzy pomagają ustalić dalsze działania i możliwości w sprawie oraz ocenić czy i kiedy można zakończyć sprawę odszkodowawczą.

4. Zakończenie procesu dochodzenia odszkodowania

Ma miejsce tylko wtedy, kiedy Poszkodowany zakończy leczenie lub ma ustabilizowaną sytuację zdrowotną, nie przewidującą żadnych zmian w najbliższym czasie. Wtedy też  ma miejsce ustalenie ostatecznej kwoty odszkodowania na którą składają się zadośćuczynienie oraz poniesione straty materialne.

CZAS LIKWIDACJI SZKODY POWSTAŁEJ W WYPADKU DROGOWYM W HOLANDII

Podobnie jak w przypadku innych wypadków proces dochodzenia odszkodowania za wypadek drogowy w Holandii jest wydłużony głównie w przypadku kiedy pojawia się problem z uznaniem odpowiedzialności, lub sytuacja zdrowotna Poszkodowanego nie jest jasna i wskazane jest czekanie na jej stabilizację lub wykonanie dodatkowych ekspertyz. W zależności od tych czynników średnio czas trwania procesu odszkodowawczego waha się od 1,5 roku do 3 lat.